Alberobello, czyli magiczna kraina trulli w świątecznej odsłonie.

I

l periodo di Natale, czyli świąteczny czas we Włoszech zaczyna się 8 grudnia w dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień wolny od pracy, który jest hucznie świętowany. W tym szczególnym dniu Włochy nastrajają się świątecznie. Ulice miast ozdabiane są światełkami i pięknymi dekoracjami bożonarodzeniowymi. Rozpoczynają się świąteczne jarmarki, na których można kupić wiele regionalnych produktów. Zazwyczaj są to produkty rzemieślnicze, takie jak domowe wina i nalewki, popularne Panettone czyli włoska babka, przepiękne ceramiczne wyroby, a także wiele innych lokalnych specjałów. Uwierzcie nam - wszystko jest wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju i smaku! 😉

Tego dnia we włoskich domach ubierana jest także choinka. Świąteczną atmosferę czuć niemal wszędzie. W kościołach, jak również na placach w centrach miast stawiane są piękne szopki. Jest to niebywała atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Niekiedy można spotkać żywą szopkę, gdzie zamiast figur podziwiamy zwierzęta. 

My dokładnie 8 grudnia wybraliśmy się do Alberobello (prowincja Bari), czyli słynnego miasteczka domów trulli, znajdującego się na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO.

Unikatowa forma budownictwa domków charakteryzuje się okrągłymi ścianami wapiennymi oraz dachami z kamienia w kształcie stożka. Dlaczego więc trulli budowano bez zaprawy murarskiej? Jedna z legend głosi, że powstały po to, by nie płacić podatków i początkowo nie miały służyć jako domki mieszkalne. Wykorzystywano je najczęściej, jako miejsca do przechowywania narzędzi i zwierząt. Z biegiem czasu, w około XVII wieku, władze Apulii narzuciły na mieszkańców wysokie podatki, co zmusiło tutejszą społeczność do zamieszkania w nich. Przybliżona liczba jednopoziomowych budynków mieszkalnych trulli to około 1500. Jest to jedyne na świecie miejsce z taką ilością trulli, dlatego rocznie odwiedza je statystycznie milion turystów.

Centrum miasteczka to plac Largo Martellotta, gdzie znajdują się kawiarnie, restauracje oraz większe stoiska z pamiątkami. To właśnie w tym miejscu można zatrzymać się na caffè al banco albo spróbować tutejszej kuchni. Niektóre domki trulli zostały przekształcone na hotele oferujące usługi typu B&B. Wstając na śniadanie można jeszcze cieszyć się widokiem pustych ulic, gdyż ruch zaczyna się zazwyczaj po godzinie dziewiątej i trwa do późnych godzin wieczornych. 

Nastrojowe uliczki, wyśmienita lokalna kuchnia pełna specjałów oraz roślinność śródziemnomorska potwierdza unikalności tego miejsca. My, mimo że mieszkamy niedaleko Alberobello i czasem wybieramy się tam w weekendy, za każdym razem odkrywamy coś nowego i zachwycającego!

(klikając na zdjęcie, zdjęcie się powiększa)

Na ulicach miasteczka powstała Presepe di Luce, czyli rozświetlona szopka bożonarodzeniowa przedstawiająca dawne życie w białym miasteczku, a jej fragmenty możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej. Iluminacje świetlne można będzie podziwiać do 2 lutego 2023 roku, a jeśli ktoś nie zdąrzy – za rok o tej porze, znów powstanie ona w tym samym miejscu. 🙂 

I tak po zmroku prezentuje się magicznie rozświetlone trulli! 

Pozostając w świątecznym klimacie, jedziemy zwiedzać Locorotondo, które zostało okrzyknięte najpiękniejszym miasteczkiem regionu Apulii w okresie Bożego Narodzenia! 

Ci vediamo presto! L&A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *