Czas na Ligurię!

B

ez wątpienia, jednym z najbardziej urokliwych regionów we Włoszech jest Liguria. Znajduje się w północno - zachodniej części włoskiego buta i słynie z bajecznych kurortów nadmorskich. Jej stolica to Genua - kiedyś okrzyknięta drugą Lizboną. Z jednej strony otoczona morzem, z drugiej zaś wzgórzami i górami. To właśnie tutaj mieści się największy port we Włoszech, odgrywający ważną rolę w historii swojego państwa. Mowa o Porto di Genova istniejącym od X wieku. Dzięki doskonałemu połączeniu z morzem, Genua od wieków uważana była za jedną z największych potęg morskich na kontynencie. Do dnia dzisiejszego, jest jednym z najważniejszych ośrodków handlu morskiego, a jej symbolem jest latarnia morska będąca największą latarnią morską na świecie do 1500 roku.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Palazzo San Giorgio, czyli Pałac św. Jerzego, znajdujący się na Piazza Caricamento. Nie sposób go nie zauważyć, ponieważ cały budynek pokryty jest kolorowymi freskami. Budynku niestety nie można zobaczyć w środku, ponieważ nie jest dostępny dla zwiedzających. Mówi się, że w 1298 roku Marco Polo został uwięziony w nim po bitwie pod Curzolą. Gdy przebywał w więzieniu opowiadał o swoich podróżach współwięźniowi Rusticiano, który przelał wspomnienia na papier, a opowieść dostała nazwę ,,Księga Marco Polo’’. Palazzo San Giorgio przez lata był siedzibą Urzędu Celnego, a w XV wieku powstał w nim Bank Świętego Jerzego był to pierwszy bank na świecie.

 

Spacerując po Porto Antico warto zobaczyć Il Bigo, czyli konstrukcję przypominającą połączone ze sobą żurawie portowe. Konstrukcja jest wielka, więc od razu wysuwa się na pierwszy plan zwiedzającym port. Także w tym miejscu znajduje się drugie w Europie największe akwarium, noszące nazwę Acquario di Genova, stanowiące atrakcję dla najmłodszych turystów.

Głównym placem stolicy, znajdującym się w samym sercu miasta jest Piazza De Ferrari z fontanną w centrum. Plac został zbudowany między starą, historyczną częścią miasta, a nowoczesną. Duża część starego miasta została zachowana do czasów współczesnych, dzięki czemu stare miasto w Genui zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Najsłynniejszym  kościołem tego miasta jest Cattedrale di San Lorenzo – Katedra Świętego Wawrzyńca, stanowiącą siedzibę arcybiskupa. Budowana na planie romańskiego krzyża w stylu gotyku liguryjskiego,  zaś jej wnętrze to połączenie baroku z gotyckimi wykończeniami. Istne muzeum, które ukazuje bogactwo Kościoła Katolickiego. Jeżeli lubicie zwiedzać kościoły, koniecznie tu zajrzyjcie! Wstęp kosztuje zaledwie 6 euro od osoby. Nasza przyjaciółka, z którą mieliśmy przyjemność zwiedzać miasto, opowiedziała nam o pewnej legendzie związanej z tym kościołem. Owa legenda głosi, że jeden z rzeźbiarzy, pracujący przy budowie katedry miał psa. Podczas budowy, doszło do wypadku w którym zginął jego psi przyjaciel. Na znak przywiązania artysty z czworonogiem, rzeźbiarz wyrzeźbił małą podobiznę zwierzaka tuż na fasadzie. Musicie się bardzo dobrze przyjrzeć – malutkie dzieło można zauważyć po prawej stronie wejścia do kościoła.

Niewiele osób wie, że w Genui urodził się słynny żeglarz, Krzysztof Kolumb (Cristoforo Colombo). Jego dom (widoczny na zdjęciu poniżej) stał się muzeum, które możemy dzisiaj odwiedzić. Zobaczymy w nim między innymi list z 1502 roku, który napisał sam żeglarz.

Kolejnego dnia wybraliśmy się na spacer do Boccadasse – kolorowej dzielnicy Genui, będącej kiedyś rybackim miasteczkiem. Boccadasse to część wschodniej dzielnicy Genui, a jej kolorowe domy wznoszą się do góry od lini brzegowej. Często porównywane są do dzielnicy Cinque Terre. Znajduje się tutaj urzekająca mała plażyczka, wokół której możemy znaleźć bary , lodziarnie i domowe trattorie z tutejszymi specjałami.

Według legendy miasteczko powstało w 1000 roku, dzięki hiszpańskim rybakom szukającym schronienia podczas sztormu, a sama nazwa w dialekcie genueńskim oznacza ,,pysk osła’’. Będąc na miejscu koniecznie warto zobaczyć historyczny kościół świętego Antoniego z Padwy, czyli Chiesa di San’tAntonio di Padova, który oficjalnie stał się kościołem w XIX wieku. 

Kilkugodzinny spacer po Boccadasse zakończyliśmy niesamowitym zachodem słońca, który podziwialiśmy z jednego z punktów widokowych w miasteczku. Jednogłośnie uznaliśmy, że ten zakątek Genui należy do jednego z naszych ulubionych miejsc w regionie Ligurii.

A jeśli chodzi o lokalną kuchnię, spróbowaliśmy popularnego liguryjskiego makaronu z bazyliowym pesto, czyli trofie al pesto alla genovese. Faktycznie, to pesto wyróżnia się smakiem z tych dotychczas przez nas jedzonych. W połączeniu ze świeżym makaronem smakuje po prostu fantastycznie! Jest to typowe danie dla tego regionu.

Nasz przyjaciel zdradził nam, że liguryjska focaccia, jest jedną z najpyszniejszych focacci w całych Włoszech, a o tytuł najlepszej wciąż bije się z naszym regionem apulijskim! My, miłośnicy glutenu, spróbowaliśmy jednej i drugiej i szczerze mówiąc ciężko nam wyłonić zwycięzcę, bo każda z nich jest naprawdę pyszna! 🙂

Każdego ranka wybieraliśmy się na śniadanie do naszej ulubionej piekarni ,,Le Fornarine” na rogu via Rosselli. Wyjątkowo chcieliśmy zjeść śniadanie na słodko (na codzień jemy śniadania na słono), ale jednak miłość do focacci znów wygrała! Piekarnia oferuje ogromny wybór zarówno śniadań na słodko, jak i na słono; mnóstwo rodzajów focacci, frittaty, lasagne, warzywne pulpeciki, słodkie cornetti z różnymi nadzieniami, a także kawa, wiele rodzajów herbat i świeżo wyciskane soki! Wszystko codziennie przyrządzane na świeżo!

Jeśli wybieracie się do Genui, koniecznie odwiedźcie to miejsce by zjeść prawdziwe włoskie śniadanie w @le.fornarine! ☕️🥐🍕

 

A presto!  L&A

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *