Jeden dzień w kosmosie, czyli Teatro Andromeda
Najwieksza wyspa na Morzu Śródziemnym wciąż nie przestaje nas zaskakiwać. Sycylia jest doskonałym wyborem o każdej porze roku. Wiosną, gdy pola mienią się w kolorach kwitnących kwiatów i zbóż; latem, kiedy woda w morzu pozwala nam poczuć się, jak w tropikach; jesienią kiedy to wyspa odpoczywa po piekielnym lecie, a temperatura wciąż jest przyjemna oraz zimą - gdy rajski krajobraz gór i dolin wciąż zachwyca zielenią. W naszych podróżach w trybie slow, wybieramy szlaki mało turystyczne, by móc w pełni cieszyć się tymi miejscami bez przepychania się w tłumie. Jeśli faktycznie zależy nam na miejscówce ,,must to visit’’, wybieramy się tam w okresie poza szczytem sezonu. Jednym z takich miejsc, które ostatnio odwiedziliśmy jest Teatr Andromeda w Agrigento i to właśnie o nim będzie ten wpis.
Jego niezwykle położenie to góry Sicani w środkowo-południowej części Sycylii. Dzięki tej lokalizacji został uznany za najwyższy kamienny teatr na świecie, znajdujący się na wysokości około 900 metrów nad poziomem morza. Widoki są tutaj bajeczne, a fascynujący krajobraz przenosi nas w świat beztroski.
Jak powstała idea teatru? I dlaczego akurat w tym miejscu? Skąd pomysł na konstelację gwiazd Andromedy?
Teatr jest dziełem rąk tutejszego artysty i jednocześnie pastora, Sycylijczyka Lorenzo Reina. Jak sam opowiada, ojciec chciał aby został pasterzem, on jednak marzył o karierze poety. Swoje młodzieńcze lata spędził w towarzystwie owiec, psów oraz innych pasterzy. Wieczorami, gdy zapadał zmrok rzeźbił w alabastrach swoje pierwsze dzieła.
Pewnego dnia, gdy wyprowadzał swoje owce na pole, wiał silny wiatr, a on patrząc w niebo prosił je, aby jego miłość do sztuki nigdy się nie skończyła. Tego dnia jak twierdzi, dostał odpowiedź z nieba, mówiącą o tym, że wzgórza te są wyjątkowe i na ziemiach tych żyją dobre duchy. Nie czekając długo, zrealizował swój plan i zbudował okrągłą scenę oraz siedzenia z kamiennych bloczków układających się w konstelację gwiazd w układzie Andromedy. Dlaczego konstelacja Andromedy? Artysta mowi, że kilka lat później po budowie teatru, dowiedział się, że Galaktyka w Konstelacji Andromedy połączy się z naszą Galaktyką za około cztery i pół miliarda lat i zaczął wznosić kwadratowe bloczki w 108 widocznych gwiazd Konstelacji Andromedy.
Niezwykły spektakl, nazywany ,,podróżą statkiem kosmicznym do Galaktyki Andromedy” możemy podziwiać cały rok, jednak to przy zachodzie słońca w dzień przesilenia zimowego możemy doświadczyć najpiękniejszej podrozy. Słońce wtedy idealnie wpasowuje się w dysk pomiędzy kolumnami, a promienie z niego odbite wpadają prosto w czarne odbicie znajdujące się na scenie. Tej wyjątkowej sztuce towarzyszy kojąca oprawa muzyczna.
Jeśli chcecie spędzić jeden dzień w kosmosie, bilety można kupić na miejscu w kasie lub online. My na pewno wrócimy jeszcze na ten statek kosmiczny! 😉
Dodaj komentarz