Mirto – dzika włoska jagoda

D

ziś przygotowaliśmy dla Was przepis na nalewkę z włoskiej jagody, czyli mirto. Jest to trunek popularny głównie na Sardynii, ze względu na dużą ilość rosnących tam krzewów mirtu zwyczajnego. Można go spróbować w restauracjach, zazwyczaj na koniec posiłku, gdyż jest podawany na trawienie, podobnie jak popularne amaro. Na Sardynii mirt odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ produkuje się z niego różnego rodzaju wyroby, nie tylko kulinarne lecz także kosmetyczne.

W naszym regionie Apulii krzew mirtu niestety nie jest znanym owocem, rośnie dziko tuż przy morzu i tutejsi mieszkańcy nie wykorzystują go w żaden sposób do przetworów. My, wyciąg z fioletowego owocu nazwaliśmy Mirto del Salento. Zajmijmy się więc recepturą wspomnianego likieru! 😉

Składniki

Zerwij jagody mirtu i umyj je. Włóż je do pojemnika z pokrywką, dodaj alkohol, zamknij i odstaw napar na 1 miesiąc. Pamiętaj, aby raz w tygodniu wstrząsnąć pojemnikiem.

Po 1 miesiącu odcedź alkohol, zbierz resztki jagód mirtu i rozgnieć je prasą lub łyżką w durszlaku albo umieść jagody w bawełnianym ręczniku kuchennym i ściśnij, aby wydobyć każdą kroplę.

Odzyskany sok wlej do alkoholu.

Przejdźmy do syropu. Podgrzej wodę w rondelku, aż osiągnie 50 stopni, następnie dodaj cukier, wyłącz ogień i mieszaj, by powstał syrop cukrowy. Poczekaj, aż ostygnie i dodaj do alkoholu. Wymieszaj i pozostaw na tydzień, następnie butelkuj. Nalewka będzie idealna do picia po dwóch tygodniach.

 

Teraz już możesz cieszyć się gotową nalewką z mirto! 

A tak pięknie prezentuje się gotowa nalewka. Salute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *